Eric Gales rozvibroval Lucerna Music Bar pomocí funku a blues

6. 03. 2014 16:20:19
Na kytaru hraje od čtyř let, kdy ho bratři Eugene a Manuel (Little Jimmy King) učili písně Jimiho Hendrixe či B.B. Kinga, o sedm let později už objížděl bluesové soutěže a své první album nahrál v sedmnácti letech. Díky tomu si vysloužil nálepku „zázračné dítě“. A ač sám pravák, hraje dodnes na kytaru levou rukou, jak se to v dětství od bratra naučil. To je ve zkratce americký bluesrockový kytarista a zpěvák ERIC GALES. 18. února zavítal do pražského Lucerna Music Baru, kde se svým triem zahrál v rámci turné k novému albu Ghost Notes. Pro milovníky kytarové virtuozity a lehkosti bylo jeho vystoupení téměř povinností a zároveň potvrzením faktu, že chcete-li si poslechnout skvělou bluesovou hudbu, patří klub ve Vodičkově ulici k nejzajímavějším pražským destinacím.

Role předkapely se ujali ELECTRIC LADY & BAND vedení Terezou Hrubancovou s čerstvými hudebními zkušenostmi z New Yorku a New Orleans. Ta se po návratu do České republiky dala dohromady s baskytaristou Markem Cábou a bubeníkem Adamem Jánošíkem a vystoupení před Ericem Galesem bylo ideální příležitostí, jak čtvrtrok za mořem zužitkovat. Funkrock, kterým se trojice ve čtyřech skladbách prezentovala, úlohu naladit publikum splnil a podle ohlasu lidi bavil. Úvodní Jealousy či závěrečná klipovka Storm v sobě mají slušnou dávku energie a Electric Lady, ostrá holka v černých šatech, řeže své rify sebevědomě a s jistotou. Krok vedle to ze strany organizátorů určitě nebyl.

ERIC GALES TRIO se představili pár minut po půl desáté krátkým instrumentálním intrem s navazující Make It There, houpavou fúzí funku a blues, protkanou několika kytarovými sóly. Aplaus, jenž po jejích posledních tónech následoval, jasně demonstroval, že kytarových šikulů z nejvyšší ligy si české publikum váží a dokáže je ocenit. Change In Me přinesla závan jižanského rocku a Block The Sun, duet s manželkou LaDonnou postavený na kontrastu minimalistických slok a výrazného rifu v refrénu atmosféru v klubu příjemně zpomalil a zvolnil. Gales si s kytarou dělá, co chce a na bluesový základ obratně roubuje další příchutě – funk? Žádný problém. Rock a hardrock? S blues nejlepší kamarádi. Zpěvný, až popový refrén? Proč ne. Žádná poloha mu není cizí, vlivy míchá nenásilně a lehce a do toho střihá kytarová sóla. A stejně uvolněně působí i jeho vystupování. Užívá si hraní i komunikaci s publikem a s kšiltovkou na hlavě a řetězy kolem krku vypadá, jako by sem zabloudil z jiného žánru, ve kterém hrají prim Američané tmavé pleti.

Z aktuálního instrumentálního alba zazněly značně prodloužená Eg Shuffle a Grandaddy Blues, na akustickou kytaru vybrnkaná pocta dědečkovi, jenž hrával s Muddym Watersem. A zároveň pocta žánru – pomalá, s měnícím se důrazem i spoustou odboček a přitom s minimálním množstvím not. Lahůdka.

Už v polovině koncertu byli představeni členové tria, což je sice netradiční, ale vzhledem k dramaturgii večera docela logické. Z vlastní tvorby Erica Galese už totiž nezaznělo nic. V sólech na bicí nebo na baskytaru moc místa pro inovace nezbývá, přesto Nick Hayes i německý virtuóz Peter Sonntag svými kousky bavili. Psát o tom, že bavil i Gales, je mlácením prázdné slámy.

Zbytek večera patřil cover verzím v čele s Ericovým vzorem Jimim Hendrixem. V netradičních, do výrazně basového hávu zabalených verzích jsme mohli slyšet Hey Joe či If 6 Was 9, Voodoo Child byla naproti tomu součástí více než desetiminutového monolitu, z něhož na okamžik probleskla i Beethovenova Pro Elišku. Úplně poslední dvě volná místa v playlistu pak zaplnily funky hit Stevieho Wondera Superstition spolu s Who Knows, symbolicky opět od Hendrixe.

Eric Gales se Praze představil ve výborném světle.

Fotky z koncertu: Electric Lady & Band a Eric Gales (Copyright © Kačka Darlene Smidová)

Článek byl zveřejněn i na www.irockshock.net

Autor: Petr Šimák | čtvrtek 6.3.2014 16:20 | karma článku: 3.34 | přečteno: 97x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ivo Plaček

Jak Jsem potkal Gotta

Nedá mi to, abych nezareagoval na reakce spojené s úmrtím Karla Gotta. Gotta jsem poprvé „potkal“ někdy ve svých pěti letech, tedy okolo roku 1979.

14.10.2019 v 10:54 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Sýkora

Nárůst počtu vyznavačů všech náboženství mezi léty 1946 a 2019

Náboženství, religie je moderní souhrnný pojem pro velmi rozmanité soustavy jednání, symbolů a představ, jimiž různá společenství a církve vyjadřují reálný, životní, osobní vztah k transcendentní zkušenosti.

14.10.2019 v 5:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 |

Karel Sýkora

David Beňa – Modlitba Páně

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

13.10.2019 v 17:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 |

Petr Fabera

StarDance X - 1. večer

Jubilejní desátý ročník soutěžní taneční zábavné show StarDance byl zahájen. Oproti původním plánům přišel na řadu jako první původně zamýšlený večer druhý s názvem "Pocta legendě".

13.10.2019 v 16:26 | Karma článku: 28.68 | Přečteno: 5152 | Diskuse

Martin Faltýn

Star Dance X. - večer za Karla Gotta

Česká televize, přesněji dramaturgie pořadu Star Dance, pohotově zareagovala na smutnou událost skonu Karla Gotta a tak na první vysílání přesunula show z jeho písní.

13.10.2019 v 16:25 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 525 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 151
Baví mě hudba, focení a dobré jídlo.

Najdete na iDNES.cz