Rhythm of soul 5th Anniversary, 17. 1 .2014, Mansion, Praha

5. 02. 2014 0:19:30
V polovině ledna slavilo uskupení Rythm of Soul, první house dance projekt u nás, páté výročí. Akce se konala v Mansionu, bývalém výměníku, jenž stojí jen tak mimochodem u Liběňského mostu . O jaký se vlastně jedná prostor a k čemu slouží, jsem zjistil jen okrajově. Pořádají se tu soukromé akce, oslavy, party – zkrátka ideální místečko na kalbičku.

Já jsem se na celé akci ocitl docela náhodou jako nezávislý pozorovatel po tom, co jsem se po iks letech sešel se Sanchezem na pivku. Jeden škopek, druhej škopek, slovo dalo slovo; střih a po půl desáté večer tu stojím a sleduju přípravy na výroční večer respektive noc.

01.jpgTy obnášely hlavně zapojení bezpočtu kabelů od mixážního pultu k reprákům a naopak a zavěšení světel, protože na akci bez světel rovnou zapomeň. I přes drobné komplikace se celou aparaturu podařilo rozchodit a beatům už nic nebránilo, aby pomalu zaplnily prochladlý Mansion. Já, zatímco jsem se rozkoukával, jsem si dal aspoň čaj na zahřátí (děkuju slečně barmance za ochotu!) a členové RoS postupně podepsali památeční triko, které dali jako poděkování majiteli Mansionu Mikeovi.

Kolem půl jedenácté se klubík začal pozvolna plnit, hlavní proud ale přišel po jedenácté, kdy byla chodba u vchodu permanentně ucpaná, a prostor se nakonec naplnil víc než slušně. To, že nešlo o akci bezvýznamnou, dokazuje účast lidí nejen z Prahy, ale i z Hradce Králové nebo z Brna. Zřejmě nejvýraznější osobností z řad hostů byl pak Karl Kane Wung z Francie, zástupce první generace streetdance tanečníků v Evropě. Lidi se zdraví, tvoří se hloučky a skupinky, free chat v plném proudu. Právě tahle uvolněná a nenucená atmosféra mě na celé akci bavila. Všichni vysmátý, xichty rozpůlený sýrem, whatsuuup bro...?

02.jpgS uvolněnou atmosférou ruku v ruce jde i house dance jako takový. Jelikož jsem vyloženě puntičkář (haha) a na poli taneční scény se orientuju asi jako v subnukleární fyzice, zjistil jsem si v rámci mikropřípravy k tomuhle textu aspoň pár základních údajů – jaké má house dance kořerny a kde vznikl a narazil jsem i na pojmy jacking, lofting a footwork. Takže zdánlivě nahodilé pohyby mají docela jasná pravidla a zákonitosti. Fajn. I tohle málo stačilo k tomu, abych se na to, co na place všichni mimo mě předváděli, díval trochu sofistikovanějším pohledem. I tak pro mne bylo dost nepochopitelné, jak s někým můžou rytmy, jež vyplňují stejný prostor, který sdílím i já, dělat tohle. Vážně radost se na to dívat. Navíc z pozice člověka, jehož maxikombem, pokud jde o vyjádření hudby pohybem, je pokyvování hlavou a podupávání si do rytmu. Všem lidem, který se na akci objevili, patří můj obdiv.

03.jpgS přibývajícím časem jsem si pak začal připadat jako na cizí planetě, protože vzájemná komunikace probíhala především pomocí pohybu. Mohl jsem tak maximálně přihlížet a poslouchat. A kdo se zrovna nevlnil pod vlivem tónů, seděl venku na zahrádce; pivečko, cigárko a klídek.

Po půlnoci doplnil Sancheze za pultem Dano a zdvojená síla podpořila dramaturgický vrchol akce, totiž tancování ve dvojících, kterému přihlížel hlouček kolem. A ať už na docela slušně synchronizovanou souhru nebo vzájemné doplňování se se koukalo vážně výborně a i já, jako naprostej amatér v oboru, jsem se bavil.

Další program byl pak docela jasný, nezávisle se tancovalo a zase tancovalo a všichni se skvěle bavili – docela mě zaráží, že se někdo vydrží kroutit a vlnit několik hodin v kuse, aniž by k tomu potřeboval nějaký fajnový bobule. Úlet.

04.jpgJá, protože už jsem si hudby a tančícího Mansionu užil až až, jsem se po druhé hodině ranní zdekoval, takže to, jak celá party dopadla, se ode mne nedovíte. Ale nepochybuju o tom, že výborně a v klídku.

Co dodat závěrem? Na žádné moudro ani katarzi to nevypadá, takže snad jen poděkování Sanchezovi, že mě pozval. Exkurze do světa house dance to byla zajímavá a zábavná.

05.jpg

06.jpg

08.jpg07.jpg

09.jpg

Autor: Petr Šimák | středa 5.2.2014 0:19 | karma článku: 0.00 | přečteno: 65x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Turner

Polemika s článkem paní Krusic o zatuchlé spojitosti blogera Turnera a českého disentu

Píši „polemika“ a měl bych napsat „poděkování“. Poděkování za to, že v nedostatku vlastní sebereflexe, jsem si nedokázal uvědomit, že moje obhajoba českého disentu není ničím jiným než projevem nenávisti vůči Miloši Zemanovi.

14.10.2019 v 11:58 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 | Diskuse

Beata Krusic

Zatuchlé spojitosti mezi českým disentem a blogerem Turnerem

A samozřejmě nejen panem Turnerem-(mám-li být spravedlivá). Tou spojitostí je zloba. Vůči Miloši Zemanovi.

14.10.2019 v 10:39 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 457 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

A mám pejska Charliho, aneb Jsem na mateřské

Když se mi narodil syn, tak jsem si koupila fenku knírače velkého. Neuměla jsem ji vychovat, ani vodit na vodítku, byla prostě divoká. Pak jsem odlétala do Řecka a dala ji na výcvik. Po mém návratu se ke mně plížila po zadku.

14.10.2019 v 10:04 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 189 | Diskuse

Pavel Hewlit

Festival světel mě uvrhl do tmy

Jmenuje se Signal, ten festival, a pro mnohé ukazoval jasný signál, kam se vydat, a pro některé zase, kam ti druzí uvrhli nás.

13.10.2019 v 14:23 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 357 | Diskuse

Milan Čierny

Horníci v Tatrách

Je to až k nevíře, jak dokáže život nabrat na obrátkách a z kdysi party mladých a věčně vysmátých synků jsou najednou horničtí důchodci, kteří se jednou za čas sejdou v některé z těšínských hospod na pivu.

13.10.2019 v 12:08 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 390 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 151
Baví mě hudba, focení a dobré jídlo.

Najdete na iDNES.cz